Blog pisany przez prawnika

alimenty na dziecko

Do kiedy rodzic musi płacić alimenty na dziecko?

Kodeks rodziny i opiekuńczy w Polsce nie precyzuje terminu wygaśnięcia obowiązku alimentacyjnego wobec dziecka pełnoletniego. Oznacza to, że rodzice mają obowiązek utrzymania swojego dziecka nie tylko do momentu, gdy osiągnie ono pełnoletność, ale także przez cały okres jego życia, o ile sąd nie stwierdzi inaczej.

Czytaj więcej

tajemnica adwokacka

Jakich spraw dotyczy tajemnica adwokacka?

Tajemnica adwokacka stanowi jeden z filarów prawa do rzetelnej obrony oraz daje możliwość swobodnego dzielenia się informacjami ze strony klientów, bez obaw o wykorzystanie ich przeciwko nim. Zgodnie z ustawą o zawodzie adwokata, tajemnica adwokacka obejmuje wszelkie informacje dotyczące klienta, które adwokat uzyskał w związku z wykonywaniem swojego zawodu. Oznacza to, że adwokat ma obowiązek zachowania w tajemnicy odnośnie każdej informacji, którą poznał podczas rozmowy z klientem, analizowania dokumentów czy udzielania porady prawnej.

Czytaj więcej

akt oskarżenia

Kiedy wnoszony jest akt oskarżenia?

Akt oskarżenia to kluczowy dokument w procedurze karnej, który wyznacza przejście sprawy z etapu śledztwa do procesu sądowego. Czy wiesz, kiedy jest on wnoszony, jakie elementy musi zawierać oraz jakie skutki niesie za sobą dla oskarżonego?

Czytaj więcej

Odwołanie darowizny

Czy odwołanie darowizny jest możliwe?

Darowizna to dobrowolne przekazanie pieniędzy, towarów lub usług bez oczekiwania czegokolwiek w zamian. Jednakże, w niektórych przypadkach darczyńca może chcieć odwołać swoją darowiznę i odzyskać swój dar. W tym artykule omówimy, jakie są możliwości odwołania darowizny i jakie implikacje prawne z tym związane. Czym jest darowizna? Darowizna to dobrowolne przekazanie pieniędzy, towarów lub usług przez … Czytaj więcej

pijany mężczyzna kierujący samochodem

Jakie są konsekwencje prawne jazdy pod wpływem alkoholu?

W polskim prawie funkcjonują dwa pojęcia, które dotyczą jazdy pod wpływem alkoholu. O stanie po spożyciu alkoholu mówimy wtedy, gdy stężenie alkoholu we krwi wynosi od 0,2 do 0,5 promila, a stan nietrzeźwości dotyczy stężeń wyższych niż 0,5 promila. Stan po spożyciu równoznaczny jest z zawartością od 1 do 1,25 mg alkoholu na dm3 powietrza a a stan nietrzeźwości jest wtedy, gdy w wydychanym powietrzu jest więcej niż 1,25 mg/dm3. O tym, jakie konsekwencje prawne grożą nietrzeźwym kierowcom, decyduje poziom stężenia alkoholu we krwi.

Czytaj więcej

starsza para na spotkaniu z prawnikiem

Czym jest zachowek i jak z niego skorzystać?

Zachowek jest uprawnieniem, które przysługuje enumeratywnie wskazanym w przepisach bliskim zmarłego. To suma pieniężna egzekwowana od osób powołanych w testamencie do dziedziczenia, jeżeli pominięto owych uprawnionych do zachowku. Celem instytucji jest zaś ochrona interesów najbliższych członków rodziny spadkodawcy.

Czytaj więcej

matka z córką

Jak uzyskać prawo do opieki nad dzieckiem?

Rozpad małżeństwa dwojga osób jest trudny. Staje się tym bardziej skomplikowany, jeśli należy ustalić prawo do opieki nad dzieckiem lub dziećmi. Najlepszym rozwiązaniem jest, jeśli byli partnerzy, chcą tę kwestię ustalić polubownie. Co jednak zrobić, jeśli jedna ze stron nie zgadza się na kontakt z dziećmi? Jak wygląda w takim przypadku postępowanie?

Czytaj więcej

kobieta siedzi na kanapie plecami do męża

Jakie są różnice pomiędzy rozwodem a separacją?

Zarówno separacja, jak i rozwód budzą wiele negatywnych emocji, co jest związane z rozpadem związku. Chcąc zastanowić się nad sensem relacji, dobrze zdecydować się na pierwsze z wymienionych rozwiązań. Jeśli nie będzie ono pomocne, wyjście może stanowić rozwód. Czym różni się on od separacji?

Czytaj więcej

sad jabłoni

Odszkodowania za gradobicie w sadzie

Gradobicie jest obecnie jednym z większych zagrożeń dla sadownika. Opad gradu może spowodować niebagatelne straty w uprawie sadowniczej, w wyniku których sadownik może utracić znaczną część plonu, a co za tym idzie możliwego do osiągnięcia dochodu. Warto zatem posiadać ubezpieczenie od skutków gradobicia, które pozwoli zrekompensować powstałe w uprawie straty w przypadku wystąpienia nieprzewidzianych zdarzeń.  … Czytaj więcej

napis testament

Rozrządzenie na wypadek śmierci, czyli o testamencie w kilku słowach. cz. II

Rozrządzenie na wypadek śmierci, czyli o testamencie w kilku słowach. cz. II  W poprzednim artykule omówione zostały podstawowe informacje dotyczące testamentów , takie jak rodzaje testamentów, przesłanki ważności tego oświadczenia woli oraz podmioty mogące takie oświadczenie złożyć, jeśli jeszcze ich nie czytałeś/aś znajdziesz je pod linkiem https://kancelariabrodecki.pl/rozporzadzenie-na-wypadek-smierci-czyli-o-testamencie-w-kilku-slowach/ Z niniejszego artykułu dowiesz się, czym są rozrządzenia … Czytaj więcej