Aktualności

Jakie są różnice pomiędzy rozwodem a separacją?

Zarówno separacja, jak i rozwód budzą wiele negatywnych emocji, co jest związane z rozpadem związku. Chcąc zastanowić się nad sensem relacji, dobrze zdecydować się na pierwsze z wymienionych rozwiązań. Jeśli nie będzie ono pomocne, wyjście może stanowić rozwód. Czym różni się on od separacji?

Czym różni się separacja od rozwodu?

Jeśli między dwojgiem osób nastąpił zupełny oraz trwały rozkład małżeństwa na polu uczuciowym, fizycznym i gospodarczym można mówić o rozwodzie. Jest on rozwiązaniem relacji na mocy orzeczenia sądu. Należy mieć na uwadze, że tego typu postanowienia nie da się cofnąć, dlatego rozwód powinien być ostatecznością. Wniosek o rozwód może być wniesiony wyłącznie przez jednego małżonka lub przez obojga.

Z kolei o separacji jest mowa, gdy nastąpił zupełny rozkład małżeństwa. Tego typu orzeczenie może być przez sąd anulowane. Tak jak w przypadku rozwodu, podczas separacji ustalane są takie kwestie jak opieka nad dziećmi czy alimenty. Jednak partnerzy, o ile zajdzie taka potrzeba, muszą pomóc sobie wzajemnie zarówno pod względem materialnym, jak i emocjonalnym. Separacja jest także dobrym wyjściem, jeżeli jeden z małżonków nie zgadza się na rozwód.

Separacja małżeńska

Mając nadzieję na naprawienie związku, warto pomyśleć nad separacją, która pozwoli spojrzeć na swoje małżeństwo z dystansem. Adwokat pomoże dopełnić wszelkich formalności, co jest nieocenioną pomocą w nerwowych sytuacjach. Będąc z okolic Białegostoku, można skorzystać m.in. z usług Kancelarii adwokackiej mec. Michała Brodeckiego. Jeśli od dłuższego czasu nie można mówić o żadnej więzi ze swoim partnerem, konieczny może być rozwód, który jest definitywnym zakończeniem małżeństwa. Tego typu rozprawa jest prostsza, gdy obie strony chcą się rozstać.